Je známým faktem, že pandemická doba přinesla mimo jiné jeden fenomén, kterým je bezpochyby obrovský nárůst využití práce na dálku – jinými slovy home-office.
Český statistický úřad (dále jen „ČSÚ“) uvádí, že zatímco devět z deseti velkých podniků umožňuje i v době rozvolněných protiepidemických opatření svým zaměstnancům práci z domova, mezi malými podniky tuto možnost nabízí jen polovina z nich.
Před pandemií umožňovalo zaměstnancům pracovat alespoň někdy z domova 54 % podniků s 10 a více zaměstnanci v ČR, v období koronaviru se podíl zvýšil na 60 %. Nárůst mezi jednotlivými typy podniků (dle rozsahu) je blíže zachycen v následujícím grafu:
Možnost využití home-office samozřejmě reflektuje charakter dané profese. Nejčastěji využívaná práce na dálku je v oborech informačních technologií, následuje audiovizuální sektor (tj. televizní a rozhlasové vysílání, vydavatelské činnosti) a cestovní agentury a kanceláře. Do režimu home-office byla převedena i část administrativních prací ve výrobě. Naopak nejmenší využití se promítá ve stravování, pohostinství, v maloobchodě, v ubytování či stavebnictví. TOP 5 odvětví využívající home-office je zachyceno v následujícím grafu:
Zásadní změnou pro většinu firem využívajících práci na dálku ještě před dobou koronavirovou bylo umožnění vzdáleného přístupu k aplikacím a dokumentům potřebným k plnohodnotnému výkonu práce doma. Srovnání procentuálního vývoje podniků umožňujících vzdálený přístup svým zaměstnancům za posledních 5 let je uvedeno v následujícím grafu:
Vývoj a technologie nezastavíme, ať doba přinese cokoli, my chceme být technologickým leadrem v oblasti účetnictví pro naše klienty a uživatelsky přívětivým i technicky pokrokovým parťákem pro naše zaměstnance.
S úctou k tradici - vstříc digitalizaci, Vaše ÚK Kawková
Zdroj: Český statistický úřad