Foto

Blog

Vláda schválila novelu zákoníku práce s úpravou práce na dohodu či z domova

  • novelu zákoníku práce, kterou předložilo MPSV, 5.4.2023 schválila vláda. 
  • Lidé, kteří pracují z domova, by mohli od zaměstnavatele dostávat  paušál na náhradu nákladů. 
  • Rodiče s dětmi do devíti let by měli mít nárok na kratší úvazky či práci na dálku.     

Lidé, kteří pracují z domova či na dálku, by měli dostávat náhradu nákladů. Tvořil by ji vedle prokazatelných výdajů i paušál za plyn, elektřinu, vodu či odvoz odpadu, když se upraví v dohodě o home office či ve firemních předpisech. 

Hodinovou částku má stanovit ministerstvo práce podle údajů statistiků vždy od ledna na kalendářní rok ve vyhlášce. V navrhované novele je teď 2,80 koruny za každou započatou hodinu. Zaměstnavatel může ale platit i víc. Je tam i třetí varianta. Může být práce z domova  i bez úhrady. 

Na dohodu by zaměstnavatel  měl nejméně tři dny předem rozvrhnout pracovní dobu a rozvrh by měl poslat pracovníkovi písemně. Takzvaní dohodáři by mohli od příštího roku také dostávat dovolenou podle počtu odpracovaných hodin. Měli by mít i příplatky za práci o svátcích, víkendech, v noci či ve ztíženém prostředí. Při placení odvodů by měli pobírat ošetřovné. Po půl roce u firmy by mohli žádat o běžnou pracovní smlouvu. 
 
Lidé s dětmi do devíti let či pečující o blízké by měli mít nárok na kratší úvazek, práci na dálku či jiné uspořádání pracovní doby. Zamítnutí by jim zaměstnavatel musel zdůvodnit. Těhotným ženám či rodičům dětí do jednoho roku by nesměl nařídit práci přesčas. 

Aktuální informace pro vás sleduje, ÚK Kawková

 

ARSY line - tvorba webových stránek a eshopů
Mám zájem o službu Nejedná o závaznou objednávku, ale pouze zájem a vyžádání si více informací.

Navíc potřebuji:

Mzdovou agendu
Zpracování silniční daně

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů.